Valilik Duyurdu: Bayram Öncesinde Bu Otomobillerin Şehir Dışına Çıkışları Yasaklandı

16 Haziran’da başlayacak Kurban Bayramı için kamuda 9 günlük tatil açıklanırken, milyonlarca vatandaş tatil nedeniyle büyükşehirlerden köylerine gitmeye başladı.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden çıkışların hızlanması üzerine ilave tedbirler alınırken, İstanbul Valiliği bugün yayınladığı basın açıklaması ile trafik akışının düzgün işleyebilmesi adına bazı kısıtlamalara gidildiğini duyurdu.

AĞIR TONAJLI ARAÇLAR O TARİHE KADAR İSTANBUL’DAN ÇIKAMAYACAK

Valilik tarafından yapılan açıklamada “Kamyon, çekici, tır vb. ağır tonajlı araçların, 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 06:00’dan itibaren 16 Haziran 2024 Pazar günü saat 05:00’a kadar D-100 Karayolu, O-7 (Kuzey Marmara), O- 3(TEM) ve tüm bağlantı yolları ile ilimizin doğu çıkış yönünde seyretmesine müsaade edilmeyecektir” ifadelerine yer verildi.

Bir başka deyişle yarın sabah 06.00’da başlayacak kısıtlama ile ağır tonajlı araçlar, Kurban Bayramı’nın ilk günü olan pazar sabah 05:00’e kadar İstanbul’dan ayrılamayacak.

GIDA TAŞIMACILIĞINA İSTİSNAİ İZİN VERİLECEK

Açıklamada ayrıca meyve, sebze ve gıda taşımacılığının bu karardan olumsuz etkilenmemesi için istisnai tedbirlerin alınacağı belirtilerek, “Tedarik süreçlerinin aksamaması için, yaş sebze/meyve, süt ve süt ürünleri gibi bozulabilir gıdalar, canlı ve kesme çiçek, ilaç, tıbbi malzeme, posta/süreli yayın, kurbanlık ile akaryakıt taşıyan kamyon, çekici, tanker cinsi taşıtların özellikle ana arterler haricindeki güzergâhlarda, zorunluluk halinde ise ana arterler üzerinde en az süreyle bulunacak şekilde istisnai olarak seyirlerine izin verilmesine karar verilmiştir.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x