FED Açıklamasının Ardından Küresel Piyasalarda Güçlü Dolar Rüzgarı

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklaması sonrası dolar gücünü korurken Asya-Pasifik ülkeleri merkez bankaları kur istikrarı için adım atıyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Salı kapanışı itibarıyla Ekim 2022’den beri en hızlı beş günlük yükselişi kaydetti. Endeks hafif düşüşle 1.265 puanda.

Salı günü dolara karşı kritik 1.400 seviyesini aşan Güney Kore wonu Kore Merkez Bankası Başkanının hareketin aşırı olduğunu söylemesinin ardından dolara karşı %0,7 güçlendi. Endonezya rupisi, ülkenin merkez bankasının müdahalesine rağmen zayıflamaya devam etti. Filipinler pezosu dolara karşı kritik 57 seviyesini geçti.

Hisse senetleri cephesinde ise kayıplar önceki seanslara göre daha sınırlı. S&P 500 salı gününü %0,2 düşüşle tamamladı. S&P 500 vadelileri %0,2 yükseliyor. Asya Pasifik endeksleri sınırlı kayıp yaşarken Japon Topix %0,3, Güney Kore Kospi %0,2 ekside.

İsrail’in İran’a vereceği yanıt beklenirken petrol piyasasına Fed teması hakim. Brent petrol yüksek Fed faizi beklentisiyle bu sabah 90 doların altına indi.

POWELL’DAN ŞAHİN SÖZLER

Fed Başkanı Jerome Powell enflasyon göstergelerinde yaşanan sürpriz yükselişin ardından faizi düşürmek için öngörülenden daha uzun süre bekleneceğinin sinyalini verdi.

Powell enflasyonun geçen yıl sonunda düşmesinin ardından ek bir ilerleme kaydedilmediğini vurgularken %2’lik hedefe ilerlediklerine inanmaları için daha fazla zaman gerekeceğini belirtti.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem ile katıldığı ortak panelde konuşan Powell fiyat baskılarının süregelmesi durumunda Fed’in faizleri “gerektiği kadar uzun süre sabit tutabileceğini” belirtti.

Powell “İşgücü piyasasının gücü ve enflasyonda şu ana kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alındığında, kısıtlayıcı politikaya daha fazla zaman tanımak ve veriler ile gelişen ekonomik görünümün bize yol göstermesine izin vermek uygun olacak” ifadelerini kullandı.

Enflasyon göstergelerinde analist tahminlerinin üç ay üst üste aşılmasının ardından Powell’ın bu açıklamaları bir mesaj değişikliği anlamına geliyor. Fed’in faizleri düşürmek için acele etmeyeceğini vurgulaması bu yılki indirim beklentilerini azaltıyor. Fed üyelerinin medyan tahmini üç faiz indirimine işaret ederken future piyasalarında bir veya iki faiz indirimi fiyatlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x